Misja coraz bardziej niemożliwa JP, 2019-04-13, 19:58

Zagłębie przegrało z Wisłą Płock 1:3 i do drugiej fazy sezonu nasz zespół przystępuje ze stratą 6 punktów do bezpiecznego miejsca.
Misja coraz bardziej niemożliwa

Zagłębie mogło dziś zniwelować stratę do 14. miejsca nawet do zaledwie jednego miejsca (przy zwycięstwie nad Wisłą Płock i korzystnych dla nas wynikach innych zespołów). Niestety, sosnowiczanie do pierwszego miejsca nad kreską tracą sześć punktów, a ponieważ w przypadku równej liczby punktów na koniec sezonu będzie się liczyła liczba punktów po 30 kolejkach, to w siedmiu pozostałych meczach trzeba będzie odrobić siedem punktów. Tak więc sytuacja Zagłębia w tabeli w ogóle się nie poprawiła w porównaniu z zimową przerwą, a meczów, w których można ją odrobić, pozostało o dziesięć mniej

Sosnowiczanie przystąpili do dzisiejszego meczu bez pauzujących za kartki Szymona Pawłowskiego i Martina Tótha. Absencja środkowego obrońcy ze Słowacji sprawiła, że Zagłębie zagrało dziś po raz pierwszy w tym sezonie w ustawieniu z trójką stoperów. Na środku zagrał Mateusz Cichocki, a wspierali go przesunięci z boków obrony Giórgos Mygas i Patrik Mraz. W rolę wahadłowych wcielili się natomiast Tomasz Nawotka i Žarko Udovičić. Po raz pierwszy po kontuzji w wyjściowym składzie wystąpił Tomasz Nowak, który dzierżył opaskę kapitańską. Po kontuzjach do osiemnastki meczowej powrócili Martin Pribula, Piotr Polczak i Lukáš Greššak, ale tylko ten ostatni pojawił się w trakcie meczu na boisku,

Spotkanie w Sosnowcu rozpoczęło się od mocnych uderzeń z obu stron. Widzowie Multiligi w Canal+ Sport szybko mieli okazje obejrzeć obrazki ze Stadionu Ludowego, bo właśnie na naszym obiekcie padły dwa pierwsze gole w dzisiejszych meczach. W 4. minucie Mateusz Możdżeń obsłużył podaniem Olafa Nowaka, a ten precyzyjnie uderzył prawą nogą z około 12 metrów i pokonał bramkarza Wisły.

Dwie minuty później mogło być 2:0 dla sosnowiczan. Po akcji Tomasza Nawotki uderzał Tomasz Nowak. Thomas Daehne z trudem odbił piłkę przed siebie, a Vamara Sanogo był nieco spóźniony i nie zdołał dobić piłki. W 7. minucie czujność bramkarza sosnowiczan strzałem z dystansu sprawdził Nico Varela, a minutę potem płocczanie doprowadzili do wyrównania. Z rzutu rożnego dośrodkował Dominik Furman, a Igor Łasicki strzałem głową z 7 metrów w dolny róg bramki pokonał bramkarza sosnowiczan. Wydaje się, że w tej sytuacji krycie zgubił Olaf Nowak i pozostawił zbyt wiele swobody obrońcy Wisły.

Mecz w Sosnowcu był jednym z czterech w tej kolejce, na które wysłano wozy VAR i kibice Zagłębia w 35. minucie zaczęli głośno pytać "Gdzie jest VAR?". Chodziło o akcję, w której po dośrodkowaniu Olafa Nowaka piłkę na rękę w polu karnym nastrzelił sobie Jake McGing. Pracujący w wozie VAR Tomasz Musiał i Tomasz Listkiewicz nie dopatrzyli się zagrania zasługującego na podyktowanie rzutu karnego.

Nie było karnego, ani gola dla Zagłębia, za to w kolejnej akcji padł gol dla gości. Dwa razy w jednej akcji nie popisał się Mateusz Cichocki. Najpierw skiksował w polu karnym po zagraniu Angela Garcii z lewej strony boiska i dzięki temu piłka trafiła do Nico Vareli. Strzał Urugwajczyka został zablokowany przez Patrika Mraza. Do futbolówki ruszył wtedy Oskar Zawada, który zbyt łatwo ubiegł naszego stopera i wpakował futbolówkę do bramki strzałem z 3 metrów.

Po przerwie nie było już tylu emocji i bramek. Dokonane przez trenera Robertasa Poškusa zmiany nie wniosły zbyt wiele do gry Zagłębia. Mecz był coraz bardziej szarpany i nerwowy, a sędzia Daniel Stefański nie żałował kartek. Szansa na korzystny wynik została ostatecznie pogrzebana w 82. minucie. Z rzutu wolnego z około 30 metrów uderzył Ariel Borysiuk. Piłka przeszła przez dziurawy mur, niezbyt dobrze interweniował Lukáš Hroššo, który odbił piłkę przed siebie, tam dopadł do niej pozbawiony opieki obrońców Grzegorz Kuświk i ustalił wynik spotkania.

Sosnowiczanie doznali siódmej w tym sezonie porażki na własnym stadionie, a Wisła Płock okazała się jedynym zespołem z grupy spadkowej, który wygrał na Stadionie Ludowym. Wcześniej porażek doznały tutaj Miedź Legnica, Arka Gdynia, Korona Kielce i Wisła Kraków, a Górnik Zabrze i Śląsk Wrocław wyjechały z Sosnowca z jednym punktem. Jeszcze 10 dni temu po zwycięstwie nad "Białą Gwiazdą" istniały przesłanki do optymizmu. Sosnowiczanie tracili zaledwie trzy punkty do 14. miejsca i w perspektywie było jeszcze dzisiejsze spotkanie, które wydawało się, że jest możliwe do wygrania. Niestety, teraz tabela wygląda dla nas bardzo źle. Trudno o optymizm przed finałową fazą sezonu.

Zagłębie Sosnowiec - Wisła Płock 1:3 (1:2)
1:0 Olaf Nowak 4'
1:1 Igor Łasicki 8'
1:2 Oskar Zawada 36'
1:3 Grzegorz Kuświk 82'

Zagłębie: 31. Lukáš Hroššo - 11. Giórgos Mýgas, 16. Mateusz Cichocki, 2. Patrik Mráz - 7. Tomasz Nawotka (71, 14. Dawid Ryndak), 17. Michael Heinloth (71, 9. Giorgi Gabedawa), 10. Mateusz Możdżeń, 6. Tomasz Nowak (59, 34. Lukáš Greššák),  22. Žarko Udovičić - 88. Olaf Nowak, 27. Vamara Sanogo.

Wisła: 30. Thomas Dähne - 3. Jake McGing, 18. Alan Uryga, 26. Igor Łasicki, 24. Ángel García - 7. Nico Varela (53' 9. Mateusz Szwoch), 4. Ariel Borysiuk, 8. Dominik Furman, 6. Damian Rasak, 21. Ricardinho (75' 10. Giorgi Merebaszwili) - 16. Oskar Zawada (60' 11. Grzegorz Kuświk). żółte kartki: Greššák, Możdżeń, Mráz - Furman, Varela, Łasicki, Szwoch.