Korona strącona JP, 2019-03-02, 17:24

Zagłębie rozbiło Koronę Kielce 4:1. Bohaterem meczu był Žarko Udovičić, który strzelił bramkę (53') i asystował przy golach Olafa Nowaka (19') i Giórgosa Mygasa (56'). Czwartą bramkę zdobył Patrik Mraz (90+1')
Korona strącona

Smutek i przygnębienie po wyjazdach, a po meczach u siebie radość i euforia. Takie uczucia towarzyszą w tym roku meczom Zagłębia. Po porażce we Wrocławiu przyszedł mecz z Arką Gdynia, w którym dwa razy musieliśmy gonić wynik i w końcu wygraliśmy dzięki bramkom Szymona Pawłowskiego. Przed tygodniem przegrany mecz w Zabrzu, po którym było sporo pretensji do sędziów i systemu VAR, a dzisiaj rozbicie Korony Kielce, strzelenie czterech bramek i znowu nadzieja na to, że uda się nam wydostać z dna tabeli.

Sosnowiczanie przystępowało do dzisiejszego meczu w bardzo złej sytuacji kadrowej. Na ławce rezerwowych zasiadło zaledwie pięciu zawodników. Tomasz Nowak, Martin Pribula i Bartłomiej Babiarz są na dłużej wyłączeni z gry z powodu poważnych kontuzji. Uraz Giorgiego Gabedawy nie jest aż tak groźny, ale Gruzin drugi mecz z rzędu musiał obserwować z trybun. Za czerwoną kartkę obejrzaną przed tygodniem w Zabrzu cztery mecze pauzy czekają Vamarę Sanogo i w końcu dziś nie mógł wystąpić Mateusz Możdżeń. Zawodnik ten został zimą pozyskany z Korony i jednym z warunków umowy był brak możliwości gry Możdźenia przeciwko swojemu byłemu klubowi.

Nieobecność dwóch zawodników, którzy w poprzednim meczu mieli pewne miejsce w pierwszej jedenastce zmusiła Valdasa Ivanauskasa (dziś nie mógł siedzieć na ławce ze względu na karę dyskwalifikacji i w rolę pierwszego trenera wcielił się jego rodak Robertas Poskus) do dania szansy występu dwójce młodzieżowców. Od pierwszej minuty zagrali Sebastian Milewski (pierwszy raz w tym roku) i Olaf Nowak.

W trzech poprzednich meczach w tym roku Zagłębie traciło pierwszego gola między 7. a 12. minutą. Dziś na pierwszą bramkę w meczu sosnowiczan trzeba było czekać 19 minut i strzelili ją nie rywale, a nasza drużyna. Na połowie Zagłębia futbolówkę stracił Elia Soriano. Žarko Udovičić po przechwycie podaniem lewą nogą uruchomił Olafa Nowaka, a nasz napastnik uciekł Ivanowi Marquezowi i w sytuacji sam na sam strzałem prawą nogą przerzucił piłkę nad próbującym interweniować Michałem Miśkiewiczem. Dla 21-letniego napastnika wypożyczonego z Zagłębia Lubin było to debiutanckie trafienie w Lotto Ekstraklasie.

Kwadrans później sędzia Tomasz Kwiatkowski podyktował rzut karny dla Korony. Wato Arweladze pewnie straciłby piłkę w polu karnym, bo sobie trochę za mocno ją wypuścił, ale interweniujący Lukáš Greššak trafił stopą w stopę Gruzina i sosnowiczanie po raz jedenasty w tym sezonie zostali ukarani rzutem karnym. Do piłki podszedł Elia Soriano i nie dał szans golkiperowi Zagłębia. Dla grającego w Koronie Niemca był to trzeci gol w trzeciej kolejnej potyczce z Zagłębiem. Trafił w poprzednim sezonie w Pucharze Polski, a także w jesiennej potyczce w Kielcach.

Druga połowa meczu należała już zdecydowanie do sosnowiczan, choć pierwszą okazję strzelecką stworzyli sobie goście. W 48. minucie strzał Ivana Jukicia został zablokowany przez Mateusza Cichockiego, który wszedł na boisko od początku drugiej części spotkania w miejsce Martina Tótha. Słowak odczuwał skutki uderzenia piłką w głowę o

W 52. minucie bliski ustrzelenia dubletu był Olaf Nowak. Po tym jak Žarko Udovičić zakręcił Bartoszem Rymaniakiem i zagrał przed bramkę naszemu młodemu napastnikowi zabrakło precyzji, ale już w kolejnej minucie mogliśmy się cieszyć z ponownego objęcia prowadzenia. Nie popisał się Adnan Kovacević, który łatwo stracił piłkę. Opanował ją Szymon Pawłowski i zagrał na lewą stronę do Žarko Udovičicia. Serb został kompletnie odpuszczony przez kielecką defensywę i znalazł się w sytuacji sam na sam. Kopnął piłkę lewą nogą i pokonał Michała Miśkiewicza. Dla lewoskrzydłowego sosnowiczan był to siódmy gol w tym sezonie i trzeci zdobyty w trzecim kolejnym meczu. Serb celebrował bramkę "cieszynką" w postaci gestu oznaczającego weryfikację w systemie VAR.

Trzy minuty potem trybuny Ludowego eksplodowały po raz kolejny. Žarko Udovičić krótko rozegrał rzut rożny, a następnie zbiegł z piłką na skrzydło i dośrodkował lewą nogą w pole karne. Do futbolówki skakał Mateusz Cichocki, jednak nie zdołał jej sięgnąć, ale za jego plecami znalazł się Giórgos Mygas. Grek przyjął piłkę na szóstym metrze i strzelił prawą nogą obok bramkarza, zdobywając swojego pierwszego gola w Lotto Ekstraklasie

Zaraz po tej bramce szkoleniowiec Korony Gino Lettieri dokonał podwójnej zmiany. Na boisko weszli Marcin Cebula i Jakub Żubrowski i to właśnie ten drugi piłkarz miał najlepszą okazję do zdobycia kontaktowej bramki. W 86. minucie huknął z dystansu, zmuszając bramkarza Zagłębia do interwencji i odbicia futbolówki na róg.

Korona grała już wtedy w dziesiątkę, bo w 83. minucie za faul na Žarko Udovičiciu drugą żółtą kartkę obejrzał Ivan Marquez. Hiszpan swoje pierwsze upomnienie zobaczył jeszcze w pierwszej połowie, gdy także popełnił przewinienie na najlepszym dziś graczu sosnowieckiego zespołu.

W doliczonym czasie meczu piłkę z rzutu rożnego w pole karne zagrał Szymon Pawłowski. Sebastian Milewski dosyć łatwo poradził sobie z wyższym i silniejszym od niego Elią Soriano i oddał strzał na bramkę. Michał Miśkiewicz "wypluł" futbolówkę przed siebie, a Patrik Mraz z około 7 metrów strzelił lewą nogą po koźle i ustalił wynik meczu na 4:1. Dla Słowaka był to pierwszy gol w barwach Zagłębia.

Sosnowiczanie po raz ostatni strzelili cztery lub więcej bramek w ligowym meczu 22 października 2017, gdy pokonali Stomil Olsztyn 5:1. W Ekstraklasie po raz ostatni nasza drużyna zdobyła tyle bramek 5 października 1991 w słynnym meczu z Lechem Poznań zakończonym wynikiem 4:1 (na koniec sezonu "Kolejorz" był mistrzem, a Zagłębiem spadło z ligi). Dzisiejsze zwycięstwo zakończyło serię sześciu kolejnych porażek naszej drużyn z Koroną Kielce. Poprzednie zwycięstwo z klubem z Kielc odnieśliśmy jesienią 2004, gdy także wygraliśmy ze "złocisto-krwistymi" 4:1.

Przed Zagłębiem teraz dwa mecze z arcytudnymi rywalami. Za tydzień Cracovia, która imponuje serią kolejnych zwycięstw, a za dwa tygodnie na Stadionie Ludowym pojawi się Lechia Gdańsk, która do tego meczu na pewno przystąpi jako lider.

Zagłębie Sosnowiec - Korona Kielce 4:1 (1:1)

1:0 Olaf Nowak 19'
1:1 Elia Soriano 35' (karny)
2:1 Žarko Udovičić 53'
3:1 Giórgos Mýgas 56'
4:1 Patrik Mráz 90'

Zagłębie: 31. Lukáš Hroššo - 11. Giórgos Mýgas (90, 17. Michael Heinloth), 25. Piotr Polczak, 5. Martin Tóth (46, 16. Mateusz Cichocki), 2. Patrik Mráz - 7. Tomasz Nawotka (89, 99. Giorgi Iwaniszwili), 34. Lukáš Greššák, 21. Sebastian Milewski, 8. Szymon Pawłowski, 22. Žarko Udovičić - 88. Olaf Nowak.

Korona: 1. Michał Miśkiewicz - 26. Bartosz Rymaniak, 33. Iván Márquez, 5. Adnan Kovačević, 8. Aleksandar Bjelica - 27. Matej Pučko (57, 7. Marcin Cebula), 13. Oliver Petrak (57, 14. Jakub Żubrowski), 6. Ognjen Gnjatić, 10. Ivan Jukić - 89. Elia Soriano, 24. Wato Arweladze (46, 91. Felicio Brown Forbes).

żółte kartki: Polczak - Márquez, Bjelica.
czerwona kartka: Iván Márquez (83. minuta, Korona, za drugą żółtą).