Górnik - Zagłębie 2:1 JP, 2019-02-23, 17:34

W meczu 23. kolejki Lotto Ekstraklasy Zagłębie przegrało w Zabrzu z Górnikiem 1:2. Gola dla sosnowiczan strzelił Žarko Udovičić (51'). Dla gospodary trafili Walerian Gwilia (12') i Igor Angulo (60')
Górnik - Zagłębie 2:1

Piłkarze Zagłębia nadal pozostają bez zwycięstwa poza domem. Ta wyjazdowa niemoc może okazać się bardzo kosztowna dla sosnowiczan w kontekście walki o utrzymanie, tym bardziej, że w dwóch tegorocznych meczach poza Sosnowcem rywalizowaliśmy z zespołem znajdującym się w tabeli tuż przed nami i punkty zdobyte z nimi byłyby szczególnie cenne.

Przed meczem w Zabrzu trener Valdas Ivanauskas dokonał tylko jednej zmiany w składzie. Z zespołu, który przed tygodniem wybiegł na mecz z Arką odpadł tylko Gruzin Giorgi Gabedawa. Jego miejsce w jedenastce zajął Tomasz Nawotka, dla którego był to debiut w wyjściowym składzie w meczu Lotto Ekstraklasy. Ta zmiana sprawiła, że w składzie, który rozpoczął mecz było tym razem "tylko" siedmiu obcokrajowców. Taką samę liczbą graczy spoza Polski desygnował do gry trener Marcin Brosz. Tym samym w historii meczów pomiędzy Zagłębiem a Górnikiem po raz pierwszy zagrało aż 14 obcokrajowców.

Znakiem firmowym Zagłębia w 2019 stają się szybko stracone bramki. Przed dwoma tygodniami we Wrocławiu Arkadiusz Piech zdobył bramkę w 7. minucie, w poprzednim meczu z Arką Gdynia Damian Zbozień trafił do siatki w 9. minucie, a dziś w Zabrzu wytrzymaliśmy "na zero z tyłu" do 12. minuty. Optymiści powiedzieliby, że jest coraz lepiej.

Gospodarze wyszli na prowadzenie po tym jak Jesus Jimenez dośrodkował prawą nogą z lewej strony boiska, a Walerian Gwilia wbiegł w pole karne, wyskoczył zza pleców Martina Tótha i strzałem z około 6 metrów pokonał Lukáša Hroššo. Gol wyraźnie dodał animuszu zabrzańskiej drużynie, która przez większość pierwszej połowy dominowała na boisku.

Zagłębie najlepsze okazję do wyrównania wyniku jeszcze przed przerwą miało po rzutach wolnych. W 24. minucie Szymona Pawłowskiego przed polem karnym sfaulował Dani Suarez, a Patrik Mraz z rzutu wolnego trafił w poprzeczkę, a w 44. minucie Mateusz Możdżeń próbował wymierzyć sprawiedliwość po faulu na nim samym. Posłał piłkę nad murem, ale nie zaskoczył słowackiego bramkarza broniącego bramki Górnika.

Po 34 minutach gry trener Valdas Ivanauskas zdjął z boiska Lukáša Greššáka i zastąpił go Sebastianem Milewskim. Słowak, któy miał być wprowadzić spokój i pewność w środku pola Zagłębia, na razie nie okazał się zbyt wartościowym wzmocnieniem. Na pewno można było więcej oczekiwać po jego postawie i dziś trener Zagłębia rzucił mu "wędkę" jeszcze w pierwszej połowie, a wprowadzony za niego młodzieżowiec pokazał się z dobrej strony.

Zagłębie doprowadziło do wyrównania 6 minut po przerwie. Akcję zainicjował Mateusz Możdżeń, podał do Tomasza Nawotki, który rzucił piłkę na prawe skrzydło do Szymona Pawłowskiego. Kapitan Zagłębia dośrodkował przed bramkę, piłka po drodze odbiła się rykoszetem od Daniego Suareza, co mogło zmylić Martina Chudego, ale nie zaskoczyło Žarko Udovičicia. Serb z bliska wepchnął piłkę do bramki i był to pierwszy wyjazdowy gol strzelony przez Zagłębie od 29 października i meczu z Wisłą w Krakowie. W czterech następnych meczach poza Sosnowcem (z Wisłą Płock, Piastem Gliwice, Pogonią Szczecin i Śląskiem Wrocław) naszej drużynie nie udało się pokonać bramkarza rywali.

Radość z wyrównania trwała niespełna 10 minut. W 60. minucie Boris Sekulić podał do Igora Angulo, a Hiszpan stojąc tyłem do bramki, zdołał oddać strzał przewrotką, przy którym nic do powiedzenia nie miał bramkarz sosnowiczan. Dla najlepszego strzelca Górnika był to już trzeci w karierze gol strzelony Zagłębiu.

W 73. minucie drużyna z Zabrza znowu miała sporo szczęścia, a Zagłębie może mówić o pechu. Po faulu Szymona Matuszka na Tomaszu Nawotce z rzutu wolnego z około 22 metrów strzelał Mateusz Możdżeń. Piłka trafiła w wewnętrzną część słupka, ale nie wkręciła się do bramki.

Piłka do zabrzańskiej bramki wpadła w 80. minucie. Po wstrzeleniu piłki w pole karne przez Giórgosa Mygasa futbolówkę do siatki skierował Tomasz Nawotka. Radość sosnowiczan była jednak krótka. Po podpowiedzi od siedzącego w wozie VAR Jarosława Przybyła Bartosz Frankowski podbiegł do monitora i uznał, że we wcześniejszej fazie akcji Giórgos Mygas sfaulował Jesusa Jimeneza. Bramka nie została więc uznana.

VAR miał zastosowanie także w doliczonym czasie gry. Vamara Sanogo, chcąc zmusić gospodarzy do szybszego wznowienia gry, odepchnął Michała Koja. Zrobiło się spore zamieszanie i najpierw Francuz razem z aktywnym w przepychance Szymonem Matuszkiem obejrzeli po żółtym kartoniku. Po weryfikacji arbiter cofnął "żółtko" dla Francuza i pokazał mu bezpośrednią czerwień. Vamara Sanogo mógł się więc poczuć jak jego rodak William Remy z Legii Warszawa, który przeżył to samo w meczu z Cracovią.

Doliczonych do meczu minut było w sumie aż dziewięć i jeszcze po czerwonej kartce dla Vamary Sanogo sędzia usunął z ławki trenera Valdasa Ivanauskasa. W najbliższym meczu, a może nawet kilku, Zagłębie będzie więc musiało sobie radzić bez najlepszego snajpera oraz bez szkoleniowca, a kolejne trzy spotkania zapowiadają się o wiele trudniej niż pierwsze trzy wiosenne mecze. Przed nami teraz Korona Kielce, Cracovia i Lechia Gdańsk. Łatwo już było.

Górnik Zabrze - Zagłębie Sosnowiec 2:1 (1:0)
1:0 Walerian Gwilia 12'
1:1 Žarko Udovičić 51
2:1 Igor Angulo 60'

Górnik: 84. Martin Chudý - 3. Boris Sekulić, 2. Przemysław Wiśniewski, 15. Dani Suárez, 14. Michał Koj - 77. Giánnis Mystakídis (46, 19. Kamil Zapolnik), 23. Mateusz Matras, 8. Walerian Gwilia (83, 10. Łukasz Wolsztyński), 7. Szymon Żurkowski (68, 22. Szymon Matuszek), 9. Jesús Jiménez - 17. Igor Angulo.

Zagłębie: 31. Lukáš Hroššo - 11. Giórgos Mýgas (86, 14. Dawid Ryndak), 25. Piotr Polczak, 5. Martin Tóth, 2. Patrik Mráz - 7. Tomasz Nawotka, 34. Lukáš Greššák (33, 21. Sebastian Milewski), 10. Mateusz Możdżeń, 8. Szymon Pawłowski, 22. Žarko Udovičić (67, 88. Olaf Nowak) - 27. Vamara Sanogo.

żółte kartki: Suárez, Mystakídis, Matras, Matuszek - Tóth, Pawłowski, Możdżeń.
czerwona kartka: Vamara Sanogo (90+5')