Jeszcze żyjemy! JP, 2019-02-16, 19:57

Zagłębie Sosnowiec pokonało Arkę Gdynia 3:2 i zmniejszyło do pięciu punktów stratę do 14. miejsca. Dwa gole dla sosnowiczan strzelił Szymon Pawłowski (60' i 85'). Wcześniej trafił Žarko Udovičić (38').
Jeszcze żyjemy!

Piłkarze Zagłębia przerwali aż trzy czarne serie - po pięciu kolejnych porażkach w lidze, czterech przegranych z rzędu na Stadionie Ludowym i dziewięciu spotkaniach bez wygranej, podopieczni Valdasa Ivanauskasa wywalczyli dziś komplet punktów. Zagłębie wydarło te punkty Arce, która dwa razy obejmowała prowadzenie, ale musiała obejść się smakiem i doznała na Stadionie Ludowym porażki.

Rozgrywane w ostatnich latach mecze pomiędzy Zagłębiem Sosnowiec a Arką Gdynia obfitują w bramki i emocje. W sezonie 2015/2016 w I lidze w Sosnowcu było 4:2 dla Zagłębia, choć zaczęło się od 0:1, a w rewanżu w Gdyni dwukrotnie obejmowaliśmy prowadzenie, by w końcu w doliczonym czasie gry stracić bramkę na 2:2. Dla odmiany we wrześniowym starciu w nadmorskim mieście Arka dwukrotnie była na prowadzeniu, a nasz zespół dwa razy wyrównywał wynik spotkania.

W trakcie dzisiejszego, ciepłego jak na połowę lutego wieczoru, mieliśmy na Stadionie Ludowym prawie wszystko, czego można spodziewać się po meczu piłkarskim. Sporo bramek, efektowne akcje, dużo kontrowersji (dwie interwencje VAR, obie na niekorzyść Zagłębia, co rozwścieczyło kibiców), zwroty akcji, niewykorzystany rzut karny, a najważniejsze, że skończyło się dla naszej drużyny happy endem.

Ubiegłotygodniowa porażka we Wrocławiu sprawiła, że aż czterech zmian w wyjściowym składzie dokonał trener Valdas Ivanauskas. Na ławkę rezerwowych powędrowali Dawid Kudła, Giorgi Iwaniszwili, Mateusz Cichocki i Olaf Nowak, a od pierwszej minuty zagrali Lukáš Hroššo, Patrik Mraz, Piotr Polczak i Vamara Sanogo. Dla słowackiego bramkarz był to debiut w Lotto Ekstraklasie. Mimo osłabienia zespołu dwoma żółtymi kartkami w meczu ze Śląskiem Wrocław, Giorgi Gabedawa nie stracił zaufania u trenera i Gruzin rozpoczął dziś spotkanie w wyjściowej jedenastce. Ustawienie było dosyć ofensywne, bo Gabedawa tworzył duet napastników z Vamarą Sanogo, a Szymon Pawłowski rozpoczął na prawym skrzydle.

Z Arką zaczęło się tak samo źle jak we Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska wytrzymaliśmy bez straty gola do 7. minuty, a dzisiaj Arka objęła prowadzenie po 9 minutach gry. Z rzutu rożnego dośrodkował Michał Nalepa. Piłkę w polu karnym głową podbił Maciej Jankowski, a pozostawiony bez opieki Damian Zbozień uderzył prawą nogą z woleja w długi róg i pokonał Lukáša Hroššo.

W 23. minucie sosnowiczanie zmarnowali świetną okazję do wyrównania. Žarko Udovičić wjechał w pole karne i z końcowej linii dograł w pole bramkowe do Giorgiego Gabedawy, a ten nie potrafił sfinalizować akcji strzałem i piłkę przejął Pavels Steinbors. Dwie minuty później grający dziś na lewej pomocy Serb znowu przedarł się w "szesnastkę" Arki i upadł po starciu z Damianem Zbozieniem. Sędzia Łukasz Szczech najpierw podyktował rzut karny, ale po chwili dostał od siedzącego w wozie VAR Szymona Marciniaka informację, że warto byłoby przyjrzeć się całej sytuację na monitorze i po jej obejrzeniu odwołał decyzję o "jedenastce".

Zagłębie nadal nacierało i dwukrotnie było bliskie strzelenia bramki. W 33. minucie po rzucie wolnym wykonanym przez Mateusza Możdżenia Pavels Steinbors sparował piłkę na słupek, a Michał Nalepa zapobiegł dobitce, a cztery minuty później Giorgi Gabedawa nie trafił w polu karnym w piłkę zagraną z prawego skrzydła przez Szymona Pawłowskiego.

Do wyrównania udało się doprowadzić w 38. minucie. Giórgos Mygas włączył się do akcji ofensywnej, ograł trzech zawodników Arki i uderzył zza pola karnego. Pavels Steinbors odbił piłkę w bok, a Žarko Udovičić strzelił lewą nogą zza narożnika pola bramkowego. Po odbiciu się od poprzeczki piłka wpadła do siatki.

Niestety, naszej drużynie nie udało się zejść na przerwę przy remisie. W 43. minucie w polu karnym po starciu z Giórgosem Mygasem upadł Luka Zarandia. Łukasz Szczech najpierw wskazał na rzut rożny, ale znowu do akcji włączył się Szymon Marciniak, który w wozie VAR dostrzegł, że Grek nieprzepisowo powstrzymywał Gruzina. Wizyta Łukasza Szczecha przy moniitorze poskutkowała odwołaniem decyzji o rzucie rożnym i przyznaniu rzutu karnego, którego wykorzystał Damian Zbozień.

Na drugą połowę Zagłębie wyszło z mocnym postanowieniem doprowadzenia co najmniej do remisu. Po 10 minutach gry bliski wyrównania był Vamara Sanogo. Podawał Mateusz Możdzeń, a Francuz trafił w słupek. Bramkarza Arki udało się pokonać w 60.minucie spotkania. Po rzucie rożnym dla Arki piłkę przejął Patrik Mraz i zagrał do Žarko Udovičicia, a Serb w swoim stylu rozpędził się na lewej stronie boiska i dograł w pole karne do nadbiegającego Szymona Pawłowskiego. Bramkarz Arki odbił piłkę po pierwszym strzale naszego kapitana, ale już był bez szans przy dobitce.

Zagłębie nie zadowalało się remisem, który w obecnej sytuacji w tabeli niewiele by zmienił, i dążyło do zwycięstwa. W 71. minucie po dośrodkowaniu z rogu głową strzelał Piotr Polczak, ale górą był golkiper Arki. Cztery minuty później znowu piłkę do Szymona Pawłowskiego dogrywał Žarko Udovičić, ale strzał kapitana sosnowiczan zza pola karnego był za słaby.

W 80. minucie w polu karnym Arki z piłką znalazł się Giórgos Mygas. Grekiem "zaopiekowali" się Jan Łoś i Adam Marciniak. Arbiter pokazał na "wapno" i tym razem nie było powodów, aby VAR skorygował jego decyzję. Niestety, Vamara Sanogo strzelił z rzutu karnego nad poprzeczką.

Powody do złości na zmarnowany rzut karny szybko przeszły kibicom Zagłębia. W 85. minucie Sebastian Milewski podał do Szymona Pawłowskiego, który dosyć łatwo poradził sobie z Luką Mariciem i zdecydował się na strzał zza pola karnego. Piłka odbiła się jeszcze rykoszetem od Adama Dancha i zmyliła próbującego interweniować Pavelsa Steinborsa.

Zagłębie odniosło trzecie w tym sezonie zwycięstwo i po raz trzeci w wygranym meczu strzeliło trzy bramki. Podobnie jak w przypadku poprzedniej wygranej z Miedzią Legnica, nasz zespół musiał odrabiać straty i znowu dwa gole strzelił Szymon Pawłowski. Za tydzień gramy w Zabrzu i jeśli wygramy, to strata do Górnika zmaleje do dwóch punktów. To już nie będzie przepaść.

Zagłębie Sosnowiec - Arka Gdynia 3:2 (1:2)
0:1 Damian Zbozień 9'
1:1 Žarko Udovičić 38'
1:2 Damian Zbozień 45' (karny)
2:2 Szymon Pawłowski 60'
3:2 Szymon Pawłowski 85'

Zagłębie: 31. Lukáš Hroššo - 11. Giórgos Mýgas (90' 14. Dawid Ryndak), 25. Piotr Polczak, 5. Martin Tóth, 2. Patrik Mráz - 8. Szymon Pawłowski, 34. Lukáš Greššák (82' 21. Sebastian Milewski), 10. Mateusz Możdżeń, 22. Žarko Udovičić - 9. Giorgi Gabedawa (82' 88. Olaf Nowak), 27. Vamara Sanogo.

Arka: 1. Pāvels Šteinbors - 33. Damian Zbozień, 23. Luka Marić (88' 21. Michael Olczyk), 6. Frederik Helstrup, 17. Adam Marciniak - 27. Maksymilian Banaszewski (69' 9. Nabil Aankour), 26. Adam Danch, 14. Michał Nalepa, 7. Maciej Jankowski, 10. Luka Zarandia - 11. Rafał Siemaszko (79' 31. Jan Łoś).