Po Lechu nie do śmiechu JP, 2018-12-16, 19:54

Zagłębie Sosnowiec przegrało na Stadionie Ludowym z Lechem Poznań aż 0:6 i sosnowiczanie zimową przerwę spędzą na ostatnim miejscu w tabeli.
Po Lechu nie do śmiechu

Meczem z Lechem Poznań okazały się w sezonie 2018/2019 bardzo bolesne dla Zagłębia. W sierpniowym meczu w Poznaniu, jeszcze pod wodzą Dariusza Dudka, sosnowiczanie przegrali aż 0:4. Dziś na Stadionie Ludowym przyszło nam przełknąć o wiele większą gorycz. "Kolejorz" strzelił w Sosnowcu aż sześć bramek i nie stracił ani jednej. Dzisiejsze spotkanie było pierwszym w tym sezonie meczem na Stadionie Ludowym, w którym Zagłębie nie strzeliło bramki.

Uraz, jakiego doznał przed tygodniem w Poznaniu Vamara Sanogo, wykluczył Francuza z gry przeciwko Lechowi. Co prawda półtorej godziny przed spotkaniem Sanogo truchtał dookoła murawy w towarzystwie klubowego fizjoterapeuty, ale nasz najlepszy strzelec nie był zdolny do gry przeciwko "Kolejorzowi".

Brak nominalnego napastnika w kadrze Zagłębia (przypomnijmy, że Alexandre Cristovao został ukarany przez Komisję Ligi, a przez klub przesunięty do rezerw, a z Juniorem Torunarighą rozwiązano kontrakt) zmusił trenera Valdasa Ivanauskasa do zmiany taktyki. Sosnowiczanie zagrali trójką środkowych obrońców i dwoma wahadłowymi - na prawej stronie grał Michael Heinloth, a na lewej Patrik Mraz. W pomocy nie było nominalnych bocznych graczy - za defensywę odpowiadali Bartłomiej Babiarz i Sebastian Milewski, a ofensywne zadania mieli Dejan Vokić i Szymon Pawłowski. Na szpicy zagrał natomiast Konrad Wrzesiński.

I to właśnie grający z musu w ataku Konrad Wrzesiński już w 4. minucie stanął przed szansą zdobycia bramki. Świetną piłkę z głębi pola zagrał Sebastian Milewski. "Wrzesiu" stanął oko w oko z Jasminem Buriciem i trafił w golkipera Lecha. W tej samej akcji celny strzał na bramkę oddał zza pola karnego Michael Heinloth, a po "wypluciu" piłki przez poznańskiego bramkarza nie udało się dobić piłki Szymonowi Pawłowskiemu.

Skutkiem tej akcji była kontuzja Jasmina Buricia, który po obronie strzału Konrada Wrzesińskiego został przypadkowo trafiony w głowę przez naszego gracza i zalał się krwią. Po niemal pięciominutowej przerwie do bramki wszedł Słowak Matúš Putnocký, a Buricia zniesiono z boiska na noszach i odwieziono do szpitala.

W 12. minucie Szymon Pawłowski uruchomił podaniem Bartłomieja Babiarza, a ten wbiegł w pole karne i dograł Konradowi Wrzesińskiemu, który przestrzelił z około 6 metrów. Sosnowiczanie przez pierwsze 20 minut dominowali na boisku, a najlepiej świadczyła o tym statystyka posiadania piłki pokazana w telewizyjnej relacji właśnie w 20. minucie - 80:20 dla Zagłębia to przepaść, przynajmniej jeśli chodzi o liczby.

Zagłębie grało, posiadało piłkę, a bramkę strzelił Lech. W 22. minucie z lewej strony dośrodkował Wołodymyr Kostewycz. Piłka przeleciała nad polem karnym i trafiła na 25. metr do Roberta Gumnego, który mocnym i precyzyjnym strzałem prawą nogą pokonał Dawida Kudłę.

W 32. minucie Bartłomiej Babiarz najpierw odebrał piłkę Tymoteuszowi Klupsiowi, a następnie po wymianie podań z Konradem Wrzesińskim, strzelił zza pola karnego nad poprzeczką. Zamiast 1:1 wkrótce było jednak 0:2. W 41. minucie Robert Gumny dośrodkował piłkę z prawego skrzydła, a Christian Gytkjaer przy biernej postawie Arkadiusza Jędrycha strzelił głową z kilku metrów i pokonał Dawida Kudłę.

W czwartej z pięciu doliczonych do pierwszej połowy minut, fatalnie zachował się Rafał Janicki, który podawał do swojego bramkarza i nie zauważył, że w polu karnym czai się Konrad Wrzesiński. Ten przejął piłkę, ale z ostrego kąta trafił w słupek.

O drugiej połowie w wykonaniu Zagłębia nie można powiedzieć niczego dobrego. Lech zabawił się z naszą drużyną. Aż trzy z czterech bramek padły po akcjach prawą stroną gości. Dwa gole strzelili nam młodzieżowcy, w tym jednego debiutujący w Lotto Ekstraklasie 16-latek, który został najmłodszym strzelcem w historii Lecha Poznań, ale po kolei.

W 50. minucie piłkę z prawej strony boiska na 7. metr dograł Christian Gytkjaer, a Tymoteusz Klupś ubiegł Mateusza Cichockiego i strzałem lewą nogą zdobył swoją pierwszą bramkę w Lotto Ekstraklasie. 8 minut później do bramki Klupś dołożył asystę. Podawał z prawej strony pola karnego, a Joao Amaral uciekł Sebastianowi Milewskiemu i strzelił z około 10 metrów. Piłka potoczyła się między nogami Piotra Polczaka i wpadła do bramki.

Pierwsze cztery strzały Lecha w meczu były celne i wszystkie zakończyły się zdobyciem bramki. Dopiero przy wyniku 0:4 Dawid Kudła miał możliwość coś wybronić. Najpierw w sytuacji sam na sam po koronkowej akcji Christiana Gytkjaera z Joao Amaralem i chwilę później uderzenie Macieja Makuszewskiego po którym piłka zmierzała pod poprzeczkę.

Przy dwóch kolejnych bramkach dla Lecha asystował Maciej Makuszewski. W 79. minucie dograł piłkę z prawego skrzydła do Joao Amarala, a ten zdobył swojego drugiego gola w dzisiejszym spotkaniu. Sosnowiczan dobił 16-letni Filip Marchwiński. Tym razdm, dla odmiany, piłka została podana z lewej strony "szesnastki" a młody wychowanek Lecha dostawił nogę przed polem bramkowym.

Taka porażka musi boleć, a co najgorsze do rozegrania przed zimową przerwą jest jeszcze jeden mecz i wcale nie zapowiada się on łatwiej niż dzisiejszy mecz. W czwartek o 20:30 na Stadionie Ludowym zmierzymy się z Legią Warszawa.

Zagłębie Sosnowiec - Lech Poznań 0:6 (0:2)

0:1 Robert Gumny 22'
0:2 Christian Gytkjær 41'
0:3 Tymoteusz Klupś 50'
0:4 João Amaral 58'
0:5 João Amaral 79'
0:6 Filip Marchwiński 86'

Zagłębie: 1. Dawid Kudła - 17. Michael Heinloth (76, 87. Konrad Kumor), 4. Arkadiusz Jędrych, 25. Piotr Polczak, 16. Mateusz Cichocki, 2. Patrik Mráz - 21. Sebastian Milewski (64, 10. Callum Rzonca), 24. Bartłomiej Babiarz, 72. Dejan Vokić (61, 66. Adam Banasiak), 8. Szymon Pawłowski - 77. Konrad Wrzesiński.

Lech: 1. Jasmin Burić (9, 30. Matúš Putnocký) - 2. Robert Gumny, 26. Rafał Janicki, 13. Nikola Vujadinović, 22. Wołodymyr Kostewycz - 34. Tymoteusz Klupś (71, 36. Filip Marchwiński), 6. Łukasz Trałka, 25. Pedro Tiba, 24. João Amaral (83, 37. Marcin Wasielewski), 17. Maciej Makuszewski - 32. Christian Gytkjær.

Żółte kartki: Polczak, Wrzesiński - Gumny.

Widzów: 2945

Sędziowie: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa) - Marcin Boniek (Bydgoszcz), Sebastian Mucha (Kraków). Techniczny: Piotr Lasyk (Bytom), VAR: Bartosz Frankowski (Toruń) AVAR: Krzysztof Myrmus (Bielsko-Biała)