Załamanie zamiast przełamania JP, 2018-12-02, 17:25

Zagłębie Sosnowiec przegrało z Zagłębiem Lubin 1:2 i sytuacja w tabeli sosnowiczan staje się coraz gorsza. oba gole dla gości strzelił Bartłomiej Pawłowski (10' i 12'). Dla gospodarzy trafił Vamara Sanogo (33')
Załamanie zamiast przełamania

Wyniki wczorajszych meczów Lotto Ekstraklasy ułożyły się dla sosnowiczan niezbyt korzystnie. Zwycięstwa odniosły dwa zespoły zajmujące miejsca w tabeli tuż przed nami - Górnik Zabrze i Miedź Legnica. Takie rozstrzygnięcia oznaczały, że Zagłębie Sosnowiec nie miało dziś szansy opuścić strefy spadkowej. Wygrana oznaczałaby natomiast, że do 10. miejsca w tabeli tracilibyśmy zaledwie trzy punkty.

Trener Valdas Ivanauskas wystawił dziś do gry taki sam skład, jaki rozpoczynał mecz z Piastem Gliwice w poprzedniej kolejce. Wówczas udało się sosnowiczanom zagrać na zero z tyłu i wywieźć cenny punkt z Gliwic. W dzisiejszym meczu bezbramkowy remis w żadnym wypadku by nas nie satysfakcjonował. Liczyło się tylko zwycięstwo nad rywalem, który w czterech poprzednich meczch doznał porażek, a ogółem nie potrafił odnieść zwycięstwa w dziewięciu kolejnych spotkaniach

Niestety, dzisiaj marzenia o czystym koncie zostały rozwiane już po 10 minutach gry. Filip Starzyński zagrał na prawą stronę pola karnego do Filipa Jagiełły, który wyłożył futbolówkę w pole bramkowe do Patryka Tuszyńskiego, a ten sprytnie piętą wycofał piłkę do Bartłomieja Pawłowskiego. Prawy pomocnik lubinian miał dużo miejsca i czasu, aby przymierzyć prawą nogą z około 6 metrów i pokonać Dawida Kudłę.

Gospodarze jeszcze nie zdołali się otrząsnąć po stracie pierwszej bramki, a już po raz drugi przyszło im wznawiać grę ze środka boiska. W 12. minucie Bartłomiej Pawłowski wymienił podania z Damjanem Boharem i przy biernej postawie naszej defensywy posłał piłkę do bramki nad interweniującym Dawidem Kudłą. Po 12 minutach gry goście prowadzili 2:0. W żadnym meczu w tym sezonie sosnowiczanie tak szybko nie stracili dwóch bramek.

Szkoleniowiec sosnowiczan szybko zareagował na zły początek meczu i już w 23. minucie dokonał pierwszej zmiany. Žarko Udovičić wszedł za Dejana Vokicia i przeszedł na lewą pomoc, a Alexandre Cristovao ze skrzydła został przesunięty na "dziesiątkę". Zanim jeszcze ta roszada mogła przynieść jakieś efekty, niewiele brakowało, abyśmy przegrywali 0:3. W 27. minucie Bartłomiej Pawłowski wystąpił w roli podającego, a Damjan Bohar stanął oko w oko z Dawidem Kudłą. Mógł zrobić wszystko, ale zamiast strzelić trzecią bramkę, spudłował próbując lobować naszego golkipera.

Gdyby było 0:3, to można byłoby uznać, że jest już "pozamiatane", ale sosnowiczanie poderwali się do walki. W 31. minucie po podaniu Konrada Wrzesińskiego celny strzał na bramkę oddał Vamara Sanogo. Dominik Hładun odbił futbolówkę i potem został sfaulowany przez próbującego dobijać Francuza.

Kontaktową bramkę udało się strzelić sosnowiczanom w 33. minucie. Z rzutu wolnego w pole karne dośrodkował Szymon Pawłowski. Piłkę zbyt krótko wybił Bartosz Kopacz i spadła ona pod nogi Patrika Mraza. Strzał Słowaka został zablokowany przez Patryka Tuszyńskiego, ale na tyle szczęśliwie, że futbolówka trafiła do Vamary Sanogo, który strzelił lewą nogą z półprzewrotki i nie dał szans bramkarzowi z Lubina.

Dla Francuza był to już ósmy gol w tym sezonie i osiemnasty strzelony w barwach naszego zespołu. Tym samym Vamara Sanogo zrównał się w klasyfikacji najskuteczniejszych obcokrajowców z Bośniakiem Hadisem Zubanoviciem, który w latach 2005-2007 strzelił dla drugoligowego wówczas Zagłębia 18 bramek. Jeszcze jeden gol i Sanogo obejmie samodzielne prowadzenie w tej klasyfikacji.

Nasz zespół miał jeszcze jedną wyborną okazję, aby przed przerwą doprowadzić do wyrównania. W 44. minucie Konrad Wrzesiński podał z prawej strony pola karnego na 7. metr, a Žarko Udovičić strzelił na bramkę lubinian. Świetnie na linii bramkowej interweniował Dominik Hładun i uchronił swoją drużynę od straty drugiego gola.

W drugiej połowie spotkania już nie było tylu emocji. Sosnowiczanie nie potrafili sobie stworzyć żadnej stuprocentowej sytuacji. Częste dośrodkowania w pole karne z rzutów wolnych czy rożnych nie przynosiło efektów, bo rośli defensorzy z Lubina wygrywali powietrzne pojedynki.

Goście mieli jedną dogodną okazję do podwyższenia wyniku. W 84. minucie w sytuacji sam na sam z Dawidem Kudłą znalazł się wprowadzony chwilę wcześniej na boisko Jakub Mareš. W pierwszym meczu w Lubinie to właśnie on zdobył zwycięską bramkę dla lubinian. Tym razem nie wykorzystał jednak podania Damjana Bohara.

Do zimowej przerwy drużynę z Sosnowca czekają trzy arcytrudne spotkania. Najpierw wyjazd do Pogoni Szczecin, która już zapomniała o fatalnym starcie sezonu, gra ostatnio dobrą piłkę i notuje świetną serię, a potem na Stadion Ludowy przyjadą Lech Poznań i Legia Warszawa. Czy uda nam się przed świętami poprawić punktowy dorobek? Będzie o to niezwykle ciężko...

Zagłębie Sosnowiec - Zagłębie Lubin 1:2 (1:2)
0:1 Bartłomiej Pawłowski 10'
0:2 Bartłomiej Pawłowski 12'
1:2 Vamara Sanogo 33'

Zagłębie Sosnowiec: 1. Dawid Kudła - 17. Michael Heinloth (75, 24. Bartłomiej Babiarz), 4. Arkadiusz Jędrych, 16. Mateusz Cichocki, 2. Patrik Mráz - 42. Alexandre Cristóvão (90, 10. Callum Rzonca), 66. Adam Banasiak, 72. Dejan Vokić (23, 22. Žarko Udovičić), 8. Szymon Pawłowski, 77. Konrad Wrzesiński - 27. Vamara Sanogo.

Zagłębie Lubin: 30. Dominik Hładun - 2. Bartosz Kopacz, 5. Maciej Dąbrowski, 33. Ľubomír Guldan, 3. Saša Balić - 11. Bartłomiej Pawłowski (75, 28. Mateusz Matras), 19. Filip Jagiełło (82, 26. Jakub Mareš), 99. Bartosz Slisz, 18. Filip Starzyński, 39. Damjan Bohar (90, 77. Łukasz Moneta) - 89. Patryk Tuszyński.

żółte kartki: Mráz, Jędrych - Balić, Slisz, Dąbrowski, Starzyński.

Sędziowie: Wojciech Myć (Lublin) - Marcin Boniek (Bydgoszcz), Bartosz Heinig (Gdańsk), Techniczny: Robert Marciniak (Kraków). VAR: Daniel Stefański (Bydgoszcz), AVAR: Jarosław Przybył (Kluczbork)

Zagłębie Sosnowiec - Zagłębie Lubin Zagłębie Sosnowiec - Zagłębie Lubin Zagłębie Sosnowiec - Zagłębie Lubin