Lekcja od wicemistrza JP, 2018-11-05, 19:55

Zagłębie Sosnowiec przegrało z Jagiellonią Białystok 1:4. Honorową bramkę dla sosnowiczan strzelił Vamara Sanogo (77'). Dla gości trafiali Karol Świderski (38' i 54'), Arvydas Novikovas (46') i Łukasz Burliga (90+4').
Lekcja od wicemistrza

Wicemistrz Polski udzielił Zagłębiu srogiej lekcji futbolu. Jagiellonia Białystok okazała się lepsza w każdym aspekcie gry i w pełni zasłużenie wywiozła z Sosnowca komplet punktów. Zagłębie rozegrało najsłabszy z trzech meczów pod wodzą Valdasa Ivanauskasa, ale też trzeba przyznać, że rywal był o wiele lepszy niż dwaj poprzedni przeciwnicy.

Litwin desygnował dziś do walki taką samą jedenastkę, jaka wystąpiła przed tygodniem w Krakowie, jednak gra nie układała się sosnowiczanom tak dobrze jak w potyczce z "Białą Gwiazdą". Tak dobrego występu jak na Reymonta nie zaliczył dziś Alexandre Cristovao, który często irytował swoją grą. Choć ocena jego postawy mogłaby być zgoła inna, gdyby w 3. minucie był minimalnie szybszy i wykorzystał w polu karnym dośrodkowanie Patrika Mraza. W 14. minucie Szymon Pawłowski zagrał świetną prostopadłą piłkę do Žarko Udovičicia. Serb z lewej strony boiska zagrał po ziemi przed bramkę, a Guilherme zdołał wybić piłkę na rzut rożny.

Potem do głosu doszli goście, których w 26. minucie dwoma interwencjami powstrzymał Dawid Kudła. Najpierw uniemożliwił oddanie strzału Karolowi Świderskiemu po dośrodkowaniu Łukasza Burligi, a po chwili obronił strzał głową Przemysława Frankowskiego z około 4 metrów. Piłkę w tej sytuacji z lewego skrzydła dograł Guilherme.

Nasz golkiper w pierwszej połowie jeszcze dwukrotnie uratował drużynę od straty bramki. W 34. minucie wybił na róg piłkę po strzale Nemanji Mitrovicia, a w 42. minucie po koźle uderzał Lukas Klemenz i znowu "Kudłaty" odbił futbolówkę na rzut rożny. 4 minuty przed tym strzałem sosnowiecki golkiper skapitulował po strzale Karola Świderskiego z około 19 metrów. Napastnik "Jagi " wymienił podania z Mateuszem Machajem i strzelił lewą nogą po ziemi, a piłka jeszcze odbiła się od słupka i wpadła do siatki.

Jeśli ktoś z kibiców Zagłębia miał nadzieję na szybkie odrobienie strat po przerwie, to prysły one już po 24 sekundach gry. Tak, tak, to nie pomyłka. Jagiellonia wznowiła grę po przerwie i już w pierwszej akcji, nie tracąc piłki, podwyższyła prowadzenie. Piłka chodziła jak po sznurku. Na połowie Zagłębia Przemysław Frankowski zagrał do Karola Świderskiego, który świetnym prostopadłym podaniem obsłużył Marko Poletanovicia. Serb był już z piłką w polu karnym i mógł strzelać, ale zdecydował się na podanie na prawo do wbiegającego Arvydasa Novikovasa, a ten trafił do siatki.

W 54. minucie Arvydas Novikovas wcielił się w rolę asystenta. Na lewej stronie boiska odebrał piłkę Arkadiuszowi Jędrychowi i dograł przed bramkę Karolowi Świderskiemu, a ten strzelił swoją drugą bramkę. 3:0 dla Jagiellonii i stało się już jasne, że Zagłębie raczej nie zaliczy siódmego kolejnego meczu na Stadionie Ludowym, w którym będzie na prowadzeniu.

Po godzinie gry na boisku pojawił się Vamara Sanogo, który dwa tygodnie temu zszedł z boiska z kontuzją i przed tygodniem nie zagrał w Krakowie. Francuz w 77. minucie zdobył swoją siódmą bramkę w tym sezonie. Największy udział przy tym golu miał rezerwowy "Jagi" Bartosz Kwiecień, który najpierw stracił piłkę na rzecz Bartłomieja Babiarza, a potem jeszcze futbolówka odbiła się od niego rykoszetem i zmyliła Mariana Kelemena.

Wynik meczu ustalił w ostatniej akcji Łukasz Burliga. Po lewej stronie boiska Martin Pospisil dziecinnie łatwo ograł Mello, wpadł w pole karne i wyłożył futbolówkę na 5. metr, a prawy obrońca Jagiellonii dopełnił formalności.

Zagłębie pozostało na ostatnim miejscu w tabeli i znowu jest najgorszą drużyną w lidze jeśli chodzi o liczbę straconych bramek. w 14 meczach rywale strzelili nam aż 31 bramek. Po raz trzeci w tym sezonie straciliśmy cztery gole w meczu (wcześniej w Poznaniu z Lechem i w Gdańsku z Lechią). Zagłębie w dwunastym kolejnym meczu traci przynajmniej jedną bramkę i na nic zdaje się to, że w dziesiątym meczu z kolei udaje nam się strzelić gola.

W sobotę przed Zagłębiem kolejny trudny mecz. Jedziemy do Płocka na starcie z Wisłą, która wyraźnie odżyła po zmianie trenera i w dwóch ostatnich meczach strzeliła aż 10 bramek (7 w Pucharze Polski i 3 w lidze).

Zagłębie Sosnowiec - Jagiellonia Białystok 1:4 (0:1)
0:1 Karol Świderski 38'
0:2 Arvydas Novikovas 46'
0:3 Karol Świderski 54'
1:3 Vamara Sanogo 77'
1:4 Łukasz Burliga 90+4'

Zagłębie: 1. Dawid Kudła - 17. Michael Heinloth, 4. Arkadiusz Jędrych, 25. Piotr Polczak, 2. Patrik Mráz - 77. Konrad Wrzesiński, 66. Adam Banasiak (71, 72. Dejan Vokić), 24. Bartłomiej Babiarz (78, 28. Mello), 8. Szymon Pawłowski, 22. Žarko Udovičić (59, 27. Vamara Sanogo) - 42. Alexandre Cristóvão.

Jagiellonia: 25. Marián Kelemen - 8. Łukasz Burliga, 4. Lukas Klemenz, 5. Nemanja Mitrović, 12. Guilherme - 9. Arvydas Novikovas, 20. Marko Poletanović (76, 99. Bartosz Kwiecień), 6. Taras Romanczuk, 89. Mateusz Machaj (61, 26. Martin Pospíšil), 21. Przemysław Frankowski - 28. Karol Świderski (82, 18. Cillian Sheridan).