W Lechii Lipski, w Zagłębiu siara JP, 2018-10-06, 19:58

Zagłębie przegrało w Gdańsku z Lechią 1:4 i spadło na ostatnie miejsce w tabeli. Jedyną bramkę dla sosnowiczan strzelił Vamara Sanogo (23'). Dla Lechii trafiali Patryk Lipski (8' i 62'), Jarosław Kubicki (45+1') i Flavio Paixao (50' - karny)
W Lechii Lipski, w Zagłębiu siara

I jak tu nie być przesądnym? Gdy ekipa serwisu 100% Zagłębie dojechała na miejsce noclegu w Gdańsku, gospodarz obiektu otworzył nam halę garażową i powiedział "Zapraszam na miejsce 16". To od razu była zła wróżba i jak się okazało po meczu, na miejsce nr 16 w tabeli Lotto Ekstraklasy zostało zaproszone także Zagłębie Sosnowiec i jeśli Cracovia nie przegra w derbach Krakowa różnicą dwóch bramek, to będziemy na ostatniej pozycji w tabeli przez co najmniej dwa tygodnie.

Z dwoma wymuszonymi zmianami w bloku defensywnym rozpoczęło mecz w Gdańsku Zagłębie. Za pauzującego z powodu czerwonej kartki Dawida Kudłę do bramki wszedł Matko Perdijić, a borykającego się z urazem Piotra Polczaka na środku obrony zastąpił Arkadiusz Jędrych. Mieliśmy więc duet stoperów dobrze znany z meczów w I lidze w poprzednim sezonie - z jednej strony wspomniany już Jędrych, a z drugiej Mateusz Cichocki, który w poprzednich meczach wygryzł Arkadiusza Jędrycha z wyjściowej jedenastki.

Sosnowiecka defensywa wytrzymała bez straty bramki przez niespełna 8 minut. Piłkę po strzale Konrada Michalaka zablokował Mateusz Cichocki, ale futbolówka spadła pod nogi Patryka Lipskiego, który strzałem z półwoleja w długi róg z około 15 metrów pokonał Matko Perdijicia.

W szóstym wyjazdowym meczu w tym sezonie Zagłębie jako pierwsze straciło bramkę. W trzech z poprzednich spotkań - w Lubinie, Warszawie i Gdyni - sosnowiczanom udało się doprowadzić do wyniku 1:1. Nie inaczej było na Energa Stadionie w Gdańsku. W 23. minucie Tomasz Nowak zagrał do Szymona Pawłowskiego, który obsłużył podaniem znajdującego się w polu karnym Konrada Wrzesińskiego, a ten dograł futbolówkę na 6. metr do Vamary Sanogo. Francuz strzałem prawą nogą zdobył swojego szóstego gola w tym sezonie i siedzący za tą bramką fanatycy Zagłębia, którzy licznie przybyli do Gdańska mieli powody do radości.

Niestety, remisowego wyniku nie udało się naszej drużynie utrzymać do przerwy. W doliczonej minucie efektowną akcję na lewej stronie pola karnego przeprowadził Lukas Haraslin, który minął dryblingiem Michaela Heinlotha oraz Szymona Pawłowskiego i dograł futbolówkę do Jarosława Kubickiego, a ten z około 6 metrów huknął pod poprzeczkę.

Pierwsza połowa skończyła się bardzo źle, a druga rozpoczęła się podobnie. Nie upłynęło jeszcze 5 minut gry, gdy asystujący przy drugim golu szybki słowacki pomocnik Lechii wdarł się w pole karne i został sfaulowany przez Arkadiusza Jędrycha. Daniel Stefański podyktował "jedenastkę", a do bramki z rzutu karnego strzelił Portugalczyk Flavio Paixao.

W 62. minucie strzelanie w Gdańsku rozpoczął ten, który je zaczął. Patryk Lipski ograł Arkadiusza Jędrycha i strzałem prawą nogą zza pola karnego ustalił wynik spotkania na 4:1. Wydawało się co prawda, że rozpędzeni gdańszczanie pójdą za ciosem i zaaplikują słabemu Zagłębie kolejne bramki, ale poprzestali na czterech, co i tak im wystarczyło, aby sobotę zakończyć na pozycji lidera.

Sytuacja w Zagłębiu robi się coraz bardziej napięta. Po meczu kibice i trenerzy Zagłębia długo stali pod sektorem gości i rozmawiali z kibicami, którzy nie takiej postawy oczekują od swojego ukochanego zespołu. W przyszłym tygodniu Lotto Ekstraklasa ma wolne z powodu przerwy na mecze reprezentacji, a za dwa tygodnie zagramy na Stadionie Ludowym z Miedzią Legnica.

Lechia Gdańsk - Zagłębie Sosnowiec 4:1 (2:1)

1:0 Patryk Lipski 8'
1:1 Vamara Sanogo 23'
2:1 Jarosław Kubicki 45+1'
3:1 Flávio Paixão 50' (k)
4:1 Patryk Lipski 62'

Lechia: 1. Zlatan Alomerović - 3. João Nunes, 25. Michał Nalepa, 26. Błażej Augustyn, 22. Filip Mladenović - 11. Konrad Michalak, 6. Jarosław Kubicki, 35. Daniel Łukasik (80, 36. Tomasz Makowski), 9. Patryk Lipski, 17. Lukáš Haraslín (84, 19. Karol Fila) - 28. Flávio Paixão (73, 90. Artur Sobiech).

Zagłębie: 23. Matko Perdijić - 17. Michael Heinloth, 4. Arkadiusz Jędrych, 16. Mateusz Cichocki, 22. Žarko Udovičić - 77. Konrad Wrzesiński (80, 72. Dejan Vokič), 8. Szymon Pawłowski, 21. Sebastian Milewski, 6. Tomasz Nowak (72, 9. Junior Torunarigha), 42. Alexandre Cristóvão (85, 28. Mello) - 27. Vamara Sanogo.