Odszedł Magiera - biją lidera! JP, 2016-09-24, 20:26

Pierwszej porażki w sezonie doznali piłkarze Zagłębia, którzy ulegli Olimpii Grudziądz 3:5. Goście już po 18 minutach prowadzili 3:0. Dla sosnowiczan trafiali Martin Pribula (21' i 66') oraz Sebastian Dudek (79')
Odszedł Magiera - biją lidera!

Miniony tydzień był bardzo burzliwy dla Zagłębia. Jacek Magiera dał się namówić Bogusławowi Leśnodorskiemu i odszedł do Warszawy, aby ratować Legię przed spadkiem z Ekstraklasy. Zagłębie zostało osierocone przez szkoleniowca, który miał tak udaną serię. Faktycznym pierwszym trenerem sosnowiczan został więc Tomasz Łuczywek, który z braku wymaganej licencji nie mógł być wpisany do protokołu.

Na dzień przed meczem na stanowisku pierwszego trenera zatrudniony został dysponujący licencją Jarosław Araszkiewicz. Jego rola w trakcie meczu ograniczyła się jednak tylko do przedmeczowego powitania z arbitrami i szkoleniowcem rywali oraz przyjścia na konferencję prasową i tłumaczenia się z tego, na co nie miał żadnego wpływu. Można byłoby mówić, że jest to śmieszne, gdyby nie było tak żałosne.

Po meczu w Bielsku-Białej Jacek Magiera mówił, że na analizę meczu z Podbeskidziem, głównie jeśli chodzi o błędy w obronie będzie trzeba poświęcić pół tygodnia, a nie jeden dzień, jak to zwykle bywało. Odchodzący do Warszawy trener najwyraźniej nie miał jednak na to czasu, bo dziś sosnowiczanie w defensywie zagrali jeszcze gorzej i stracili o jedną bramkę więcej niż przed tygodniem.

Z powodu urazu mięśnia przeciwko Olimpii nie mógł zagrać najlepszy w meczu z Podbeskidziem Vamara Sanogo, a że nadal niedysponowany jest Tin Matić, to rolę najbardziej wysuniętego zawodnika sosnowiczan pełnił Wojciech Łuczak. Na prawą obronę za Konrada Budka powrócił pauzujący w Bielsku-Białej Marcin Sierczyński i nie był to najlepszy powrót.

Już w pierwszej akcji Olimpii "Siara" sfaulował Marcina Kaczmarka. Rzut wolny z lewej strony boiska wykonywał sam poszkodowany. Po jego strzale piłka wpadła w krótki róg sosnowieckiej bramki. Bez dokładnego przyjrzenia się zapisowi video trudno będzie ocenić, czy autorstwo gola należy zapisać strzelającemu, czy też futbolówka po drodze odbiła się od kogoś i zmylił Jakuba Szumskiego, dla którego był to już drugi gol stracony w podobny sposób (wcześniej w meczu Pucharu Polski z Wisłą Kraków Adam Mójta zaskoczył naszego bramkarza podobnym strzałem z rzutu wolnego).

W 12. minucie po dośrodkowaniu Damiana Michalika z prawej strony boiska drugą bramką dla grudziądzan strzelił Karol Angielski, a w 18. minucie strata piłki przez Zagłębia na własnej połowie dała gościom akcję, po której wpadł trzeci gol. Podawał Damian Warchoł a strzelał Kamil Kurowski.

Po niespełna 20 minutach gry Zagłębie przegrywało 0:3. Ostatnią przyjezdną drużyną, która w ligowym meczu prowadziła z Zagłębiem na Ludowym 3:0 było Zagłębie Lubin, a działo się to jeszcze w Ekstraklasie wiosną 2008. Wiosną bieżącego roku przegrywaliśmy 0:3 na wyjeździe w Bytowie, jednak wtedy trzeciego gola straciliśmy "dopiero" w 37. minucie meczu.

Kibice Zagłębia przy wyniku 0:3 zaczęli tracić cierpliwość i na trybunie krytej dało się słyszeć mało przyjazne okrzyki pod adresem prezesa Marcina Jaroszewskiego. Powód oczywisty - zmiana na stanowisku trenera. Niezadowolonych fanów trochę uspokoił gol Martina Pribuli. W 21. minucie Słowak minął bramkarza Olimpii i umieścił piłkę w siatce, wpisując się na listę strzelców w trzecim kolejnym spotkaniu.

Bliski strzelenia kontaktowe bramki był w 28. minucie Wojciech Łuczak, który minimalnie spudłował po dośrodkowaniu Žarko Udovičicia. Na przerwę schodziliśmy z dwoma bramkami straty do rywali z Grudziądza, ale tuż po przerwie przewaga Olimpii znowu wzrosła do trzech goli. Z prawego skrzydła dośrodkował Damian Michalik, a Marcin Kaczmarek strzałem z bliskiej odległości lewą nogą pokonał Jakuba Szumskiego.

Na taki wynik szybko zareagował trener Jarosław Araszkiewicz Tomasz Łuczywek i zmienił Marcina Sierczyńskiego na Jakuba Wilka. W 66. minucie po prostopadłym podaniu od Łukasza Matusiaka strzałem w długi róg z lewej strony pola karnego drugą bramkę dla sosnowiczan strzelił Martin Pribula. Kibice zaczynali wierzyć, że jeszcze nie wszystko stracone, tym bardziej, że Zagłębie zyskiwało sporą przewagę, a Olimpia już się tylko broniła.

Efektownym lobem niemal ze środka boiska popisał się w 69. minucie Jakub Wilk, który po przechwycie piłki spostrzegł, że golkiper Olimpii wyszedł z pola bramkowego. Zawodnik Zagłębia minimalnie chybił, a szkoda, że zabrakło dokładnośći, bo powracający do bramki Jakub Wrąbel raczej nie dałby rady zapobiec utracie gola.

W 76. minucie hat tricka mógł skompletować Martin Pribula. Znowu podawał Łukasz Matusiak, ale tym razem piłkę na rzut rożny sparował Jakub Wrąbel. Bramkarz z Grudziądza nie mógł już nic zrobić w 79. minucie, gdy świetnym strzałem zza pola karnego futbolówkę w okienku bramki umieścił Sebastian Dudek.

Do końca meczu zostało - uwzględniając doliczony czas gry - około kwadransa. Zagłębie wyraźnie złapało wiatr w żagle, a Olimpia coraz częściej uciekała się do gry na czas. Niestety, trzy minuty po strzeleniu kontaktowej bramki drugą żółtą kartkę obejrzał Tomasz Nowak i rywale mogli nieco odetchnąć. Osłabionemu Zagłębiu trudniej było już nawiązać walkę.

W 90. minucie stało się jasne, że Zagłębie dozna pierwszej porażki w sezonie. Krótko rozegrany rzut rożny przez Marcina Kaczmarka i Karola Angielskiego. Zagranie na bliższy słupek do Kamila Kurowskiego i strzał lewą nogą z ostrego kąta. Jakub Szumski musiał po raz piąty wyciągać piłkę z siatki.

Mimo porażki sosnowiczanie pozostali na pierwszym miejscu w tabeli. Po tej kolejce mają dwa punkty przewagi nad drugim miejscem w tabeli i co najmniej tyle samo nad trzecim zespołem. Po serii sześciu kolejnych ligowych zwycięstw na Stadionie Ludowym przyszła porażka, która zakończyła inną serię - jedenastu ligowych potyczek bez porażki.

Mecze z drużynami z województwa kujawsko-pomorskiego będą się bardzo źle kojarzyły naszej defensywie. W poprzednim sezonie w Bydgoszczy przegraliśmy 1:6, a w Grudziądzu 2:4. Teraz Olimpia zdołała strzelić sosnowiczanom o jeszcze jedną bramkę więcej i jest niepokonana w sześciu kolejnych meczach z Zagłębiem.

Już dziś wiemy również, że w tym sezonie żaden zawodnik Zagłębia nie rozegra wszystkich meczów w pełnym wymiarze czasowym. W końcówce meczu z Olimpią boisko opuścił Krzysztof Markowski, a za tydzień w Puławach z powodu czterech żółtych kartek nie zagra Łukasz Matusiak. Dodatkowym problemem dla trenera jest fakt, że z tego samego powodu do Puław nie pojedzie Tomasz Nowak. Środek pomocy Zagłębia musi więc być zbudowany od nowa.

Zagłębie Sosnowiec - Olimpia Grudziądz Zagłębie Sosnowiec - Olimpia Grudziądz Zagłębie Sosnowiec - Olimpia Grudziądz