Koniec czarnej serii JP, 2016-05-29, 16:57

Zagłębie wreszcie wygrało na wyjeździe. Sosnowiczanie przegrywali od 4. minuty, ale wygrali w Głogowie 3:1 po golach Łukasza Sołowieja (56'), Jakuba Araka (58') i Michała Fidziukiewicza (90+5').
Koniec czarnej serii

Po pięciu kolejnych porażkach na wyjazdach (2:3 w Siedlcach, 0:2 w Bełchatowie, 2:4 w Grudziądzu, 0:3 w Bytowie i 0:2 w Chojnicach) Zagłębie w końcu zagrało zgodnie z hasłem na autokarze, które brzmi "Jedziemy po zwycięstwo" i po raz pierwszy od rozegranego 4 marca meczu w Suwałkach sosnowiczanie wracają do domu z kompletem punktów.

Podopieczni Tomasza Łuczywka po raz drugi w tym sezonie wygrali z Chrobrym Głogów. Sosnowiczanie nie po raz pierwszy tej wiosny źle rozpoczęli mecz wyjazdowy. Już w 4. minucie Łukasz Szczepaniak zwiódł w polu karnym Grzegorza Fonfarę i podał do Dominika Kościelniaka, który strzałem z bliska pokonał Wojciecha Fabisiaka.

W pierwszej połowie dobrze radziła sobie defensywa Chrobrego. Większość strzałów sosnowiczan była blokowana, a gdy jeden z defensorów popełniał błąd, od razu kolega z obrony szedł mu z pomocą. Szansy do strzelenia bramek nie wykorzystali m.in. Jakub Arak i Sebastian Dudek.

Od początku drugiej połowy rozpoczął się doping fanatyków Zagłębia, którzy licznie przybyli do Głogowa i także wtedy zaczęła się dobra gra sosnowiczan. Zaraz po wznowieniu gry w boczną siatkę trafił Grzegorz Fonfara, a chwilę potem Jakub Wilk zauważył, że z bramki wyszedł Sławomir Janicki i próbował wrzucić mu piłkę za kołnierz. Golkiper miejscowych zdążył jednak w porę się cofnąć.

Okres gry między 56. a 58. minutą wstrząsnął Głogowem. Najpierw po rzucie wolnym dla Zagłębia i niedokładnym wybiciu piłki poza pole karne przez gospodarzy podawał Robert Bartczak, a Łukasz Sołowiej strzelił prawą nogą i zdobył pierwszą bramkę w lidze dla Zagłębia. Niespełna dwie minuty później Jakub Arak przypomniał sobie jak niegdyś strzelał gole. Po asyście Sebastiana Dudka zwiódł rywala w polu karnym i posłał futbolówkę obok Sławomira Janickiego.

Zagłębie prowadziło na wyjeździe po raz pierwszy od meczu w Grudziądzu. Wtedy było podobnie - do przerwy 1:0 dla gospodarzy, w początkowej fazie drugiej połowy wyjście na prowadzenie 2:1, a potem już dramat i porażka 2:4. Dziś sosnowiczanie nie pozwolili na to, aby powtórzył się tamten scenariusz.

Głogowianie otworzyli się, co pozwoliło Zagłębiu na konstruowanie akcji ofensywnych. Brakowało jednak dobrego wykończenia. Dobrze w bramce radził sobie także Sławomir Janicki, który bronił strzały Sebastiana Dudka (72') i Jakuba Wilka (75'). W 79. minucie bramkarza Chrobrego wyręczył Adam Samiec, który wybił piłkę z linii bramkowej po strzale Krzysztofa Markowskiego.

Kolejne kontry Zagłębia marnowali Łukasz Matusiak i Michał Fidziukiewicz. Aż wreszcie przyszła piąta z doliczonych minut. Robert Bartczak zanotował drugą asystę w dzisiejszym spotkaniu, a Michał Fidziukiewicz wreszcie wykorzystał szansę, strzelił swoją dwunastą bramkę w tym sezonie.

Dzisiejsze zwycięstwo w Głogowie i porażka Zawiszy Bydgoszcz z GKS-em Katowice dają Zagłębiu szansę na zajęcie trzeciego miejsca na koniec rozgrywek.